Чому розвивається плоскостопість у дітей, профілактика

Чому розвивається плоскостопість у дітей, профілактика

Плоскостопість – патологічна деформація, при якій все склепіння стопи опускається і підошва повністю торкається поверхні землі. Це збільшує навантаження на стопу, а також під впливом напруження та власне кісткових змін стискаються судини та нервові закінчення, що також має несприятливі наслідки для прогнозу. Окрім видимих змін, плоскостопість у дітей та дорослих може супроводжуватися болем, відчуттям важкості та втоми, судомами та набряклістю стоп та гомілок.  Чому розвивається плоскостопість у дітей та яка профілактика плоскостопісті - пояснимо далі.

Чому розвивається плоскостопість у дітей

Чим же викликані такі зміни?

  • Спадковість – вроджена аномалія розвитку зв’язкового апарату (зв'зок) стопи, що характеризується
    його слабкістю (виникають часто травми) і порушенням функції (розгинанні та згинання стопи). При цьому швидко розвивається плоскостопість у дітей.
  • Набута слабкість м’язів та зв’язок гомілки та стопи у дітей – виникає в результаті обмеження у
    фізичній активності, тобто мало рухається дитина чи дорослий, порушується кровопостачання, "голодують" клітини - розвивається плоскостопість.
  • Різкий ріст розміру ноги у дітей, порушується правильне анатомічне співвідношення кісток, м'язів та зв'язок, що веде до не правильної робити та деформацій кісток, м'язи "не встигають" рости, зв'язки переростягуються - сприятливі умови та гарантовано розвивається плоскостопість.
  • Тривале підвищене навантаження на нижні кінцівки та стопу –  не правильне взуття носить дитина в період інтенсивного росту, носіння взуття на високих підборах у підлітковому віці, далі робота ‘на ногах’.

Але часто плоскостопість виникає ще у ранньому віці, коли більшість факторів ризику ще не мають
свого впливу – це пов’язане з подальшим формуванням та дозріванням опорно-рухового апарату
після народження у дітей.

Яка профілактика плоскостопості у дітей та дорослих

Тож необхідно дотримуватись певних правил:

1. Правильний підбір взуття – розмір, зручність, форма підошви мають велике значення, під час ходьби впливають на роподіл навантаження.

2. Підбір спеціальних ортопедичних вкладок під стопу – рішення про їх використання має
приймати тільки ортопед та рекомендувати тип та довжину, тоді профілактика плоскостопості у дітей буде позитивна.

3. Масажні килимки та ходіння босоніж – такі вправи тренують м’язовий апарат та зв’язки
суглобів стопи, що попереджує їх слабкість та перерозтягнення, веде до фрмування правильних рухів, роподіл навантажень кожну кісточку та зв'язку, що дуже важливо для формування правильної анатомічної стопи та профілактики плоскостопості. Тому у кожній родині для дітей повинен бути масажний килимок, як профілактика плоскостопості.

4. Регулярне фізичне навантаження – заняття спортом не лише тренує м’язову систему та
підтримує тонус тіла, а і діє як сприяючий чинник у формуванні нормального положення
склепіння стопи.

5.Вправа для стоп - ходіння на зовнішній стороні стопи, потім на внутрішній стороні стопи, потім на ночках та пя'тці. Кожна вправа по 2 хв., кожний день, постійно - як гарантована профілактика плоскостопості у дітей та дорослих.

Не нехтуйте профілактичними оглядами у дитячого ортопеда – контроль росту та розвитку
опорно-рухової системи є необхідним з народження. Щоб дитина росла здоровою та активною потрібні огляди на кожному етапі розвитку дитячими лікарями, особливо перші три роки життя. Навіщо потрібен дитині до року педіатр, дитячий невролог, дитячий ортопед

Погано розвинена стопа та розвиток плоскостопості у дітей впливає на весь кістковий каркас організму: "плоскостопі стопи" ведуть до перерозподілу ваги тіла ➢ виникає нагрузка на колінні суглоби ( стирається швидко хрящ та пошкоджується суглоб) ➢ та зміни тазостегнових суглобів (артрози, артрити, стирання впадини) ➢ все це веде до болі при рухах, погіршенню якості життя ➢ та порушення осанки хребта ➢ кіфозів та сколіозів.

Саме тому вкрай важливо, щоб стопи у дитини формувалися анатомічно правильно. Тому лікарі нашого центру наголошують про важливість оглядів у спеціалістів, які володіють важливи та цінними знаннями, а саме дитячим ортопедом. Тільки спеціаліст вчасно діагностує порушення та допоможе виправити їх.

Піклуйтеся про себе та здоров’я своїх близьких!

В нашій клініці ведуть прийом дитячий ортопед Копейкін Ігорь Іванович та дитячий ортопед Горелік Валерія Володимирівна.

Запис на прийом

Задайте питання у формі Коментарі

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *