Що потрібно знати про проведення дуоденального зондування в домашніх умовах?

Що потрібно знати про проведення дуоденального зондування в домашніх умовах?

Що потрібно знати для проведення сліпого дуоденального зондування у дітей та дорослих в домашніх умовах?

Що потрібно знати для проведення сліпого дуоденального зондування у дітей та дорослих в домашніх умовах?

Зараз постараємося відповісти на наступні питання: 

 • Коли проводиться сліпе дуоденальне зондування "які свідчення для проведення тюбажа?
 • Чого ми хочемо досягти після цієї маніпуляції?
 • Як оцінити, чи пройшло ефективно сліпе дуоденальне зондування
 • Чи існують протипоказані для проведення тюбажа (сліпе дуоденальне зондування)

Дитячий гастороентеролог радить.

Згадаймо трохи шкільний курс анатомії і фізіології людини. Печінку називають «лабораторією», «фільтром» організму. У печінковій клітині відбувається розщеплення речовин, шкідливих для людини, відбувається синтез багатьох ферментів, коферментів, вітамінів, вкрай необхідних не тільки для нормального функціонування травної системи, але також для життєдіяльності всього нашого організму.

Частина цих компонентів всмоктується, транспортується по кровоносних судинах.

Частина - збирається по жовчовивідних шляхах від гепатоцита (печінкової клітини) по жовчних ходах в жовчний міхур (знаходиться на нижній поверхні печінки), де накопичується також зберігається жовч, що виробляється печінкою.

При надходженні їжі жовч викидається по загальному жовчному протоку в 12-палу кишку.

У кишечнику жовч виконує декілька дуже важливих для процесу травлення функцій: бере участь у перетравленні жирів, сприяє всмоктуванню тригліцеридів, необхідних людині, підсилює розщеплення всмоктування білків також вуглеводів, інактивує пепсин 12 -палої кишці, стимулює моторику кишечника, знищує шкідливі мікроорганізми, що потрапляють до кишечника з їжею, стимулює оновлення клітин слизової кишечника. Крім того, разом з жовчю з організму виводяться токсичні речовини, слиз, бактерії.

Дитячий гастороентеролог акцентує.

При різній патології жовчного міхура - деформації ЖП, дискінезіях (порушення викиду жовчі), запальних захворюваннях ЖП (холецистити, холецистохолангіти) - виникає застій жовчі, жовч втрачає свою стерильність, виникають або посилюються умови для запальних процесів і каменеутворення.

Головне показання для проведення тюбажа (сліпе дуоденальне зондування) - це порушення відтоку жовчі. Сліпе зондування стимулюють відтік жовчі і дозволяють ліквідувати застійні явища в жовчовивідної системі. Особливо важливо при наявності гіпотонічних і гипокинетический формах дискінезії жовчовивідних шляхів, коли жовчний міхур як результат вегетативної дискоординації, аномалії жовчного міхура або інших причин, не скорочується досить активно.

Клінічно застійні явища жовчного міхура виявляють себе інтоксикацією, підвищеною стомлюваністю, дратівливістю, порушенням апетиту, порушенням функції кишечника. При тривалому захворюванні - можлива поява різних шкірних висипань. При гіпотонічних типах дискінезій больовий синдром виникає досить пізно (якщо не приєдналися запальні зміни жовчного міхура), не за рахунок спазму, а за рахунок перерозтягнення капсули жовчного міхура як результат надмірного накопичення жовчі. Поетом спазмолітики при цій ситуації виявляються не ефективні.
Сліпе дуоденальне зондування разом з комплексним лікуванням, стимулюючи моторику жовчного міхура, дозволяє механічно ліквідувати надлишок жовчі, а з нею накопичилися шкідливі продукти, слиз, бактерії, параразити.

Дитячий гастороентеролог про ефективність проведеного зондування можна судити з послаблення стільця. Іноді це вдається з другого-третього тюбажу (сліпе зондування). Результат - значно поліпшується стан людини, зменшуються, а іноді повністю ліквідуються клінічні прояви.
При гіпотонічних формах дискінезій курси сліпого дуоденального зондування бажано проводити 2 рази на рік.

Схеми можуть бути різними. Найчастіше використовують наступну: 3 рази через день, потім 1раз на тиждень № 7-8.
З дуже великою обережністю, під прикриттям спазмолітиків і, краще, під наглядом лікаря (дитячий гастороентеролог) проводять сліпе зондування при гіпертонічних гіперкінетичних формах дискінезій (порушень відтоку жовчі) желчевиводяших шляхів. При деяких випадках , якщо спастичний компонент різко виражений, тюбажі протипоказані. Тоді на перший план виступає лікування препаратами , травами , гомеопатією , фізіотерапевтичними методами.
Дитячий гастороентеролог попереджає.

Отже , протипоказання для проведення сліпого дуоденального зондування:

 • Гипертонические гіперкінетичні форми дискінезій з вираженим спазмом жовчовивідних шляхів - може посилитися больовий синдром, погіршитися загальний стан
 • Наявність каменів у жовчному міхурі (нині зустрічається у дітей). Небезпека закупорки жовчної протоки.
 • Гостре запалення жовчного міхура, жовчовивідних шляхів. Може бути погіршення загального стану, посилення больового синдрому. Необхідно провести спочатку протизапальну терапію.
 • Виразки шлунка, 12 -палої кишки, ерозивні гастрити (стадія загострення). Необхідно, щоб виразка зарубцювалась.

Дитячий гастороентеролог рекомендує.

Тому перед проведенням лікувального або лікувально-профілактичного курсу сліпого дуоденального зондування необхідно провести УЗД органів черевної порожнини та порадитись з лікарем -дитячий гастороентеролог.
На нашому сайті ви можете прочитати, як правильно провести «сліпе зондування», тобто Беззондовий, дуоденальне зондування (тюбаж жовчовивідних шляхів).

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


6 Відповідей

  1. Добрий день, Оксана В даній статті у нас на сайті все детально описано. Але спочатку зробіть УЗД печінки та жовчного міхура для виключення наявності каменів.
   https://evroklinika.com/porady-likariv/dityachij-gastroenterolog/shcho-potribno-znaty-dlia-provedennia-slipoho-duodenalnoho-zonduvannia-u-ditei-ta-doroslykh-v-domashnikh-umovakh/

 1. Чи можна робити сліпе зондування при відсутності жовчного міхура?

  1. Добрий день, Людмила.
   Можна, але небажано. Спочатку зробіть УЗД печінки та підшлункової залози та проконсультуйтеся з гастроентерологом. Треба виключити наявність мілких камінців у протоках. Бо якщо вони присутні, то зондування заборонено із-за можливості закупорки ( такі випадки бувають ).
   Звертайтеся, раді допомогти. У нашій клініці Ви зможете зробити УЗД та консультацію у гастроентеролога, Запис за тел 096 43 43 848.

 2. Я провожу сліпе зондування з сорбітом, починаючи дві чайні ложки у склянці мінеральної води. Якщо не має сорбітту , що можна використати замість нього?Дякую

  1. Добрий день, Сергій.
   Можна використати просто теплу мінеральну воду в кількості 0.5 л. Підходить Боржомі, Поляна. Гарно розмішайте воду перед вживанням, щоб максимально вийшли гази. Такий спосіб безпечний, не визиває загострень зі сторони слизової шлунку та кишківника. Будьте завжди здорові.