Застій грудного молока або лактостаз. Симптоми, лікування

Застій грудного молока або лактостаз. Симптоми, лікування

Практично кожна мама, яка годує хоча б один раз стикалася з проблемою лактостаза або застоєм молока в молочних залозах. Застой грудного молока або лактостаз - це стан, що характеризується порушенням відтоку молока, внаслідок набряку проток молочної залози. Найбільш частою причиною лактостазу є неповне випорожнення грудей при годуванні, через неправильне прикладання дитини.

При правильному прикладанні малюк, широко відкритим ротом, повністю захоплює сосок.

Існує чотири основні ознаки правильного прикладання:

 1. Вивернута нижня губка;
 2. Широко відкритий рот;
 3. Підборіддя немовляти «втоплений» в молочну залозу;
 4. Нижня ареола повністю захована в роті, а верхня видно наполовину.

Симптоми лактостаза - застой грудного молока при годуванні грудьми:

 • локальна болючість при пальпації молочної залози;
 • ущільнення, які можна прощупати в місці болю;
 • іноді почервоніння ділянки грудей на місці застою молока;
 • можливе підвищення температури до 37,5-38 ° С.

У перші 24 години після появи лактостазу жінка в змозі самостійно впоратися з проблемою. Для цього варто виконувати наступні лікувальні заходи при лактостазе (на основі Європейських рекомендацій 2015):

 • лімфодренажний масаж - від соска до пахвовій області;
 • корекція прикладання дитини;
 • почастішання прикладання до грудей по «вимогу матері»;
 • подцежіваніе молока до прикладання дитини (в разі виражених хворобливих відчуттів під час годування);
 • вплив на зону лактостазу:
 • по можливості зміна пози так, щоб підборіддя дитини упирався в проблемну зону;
 • ручні погладжування грудей в процесі годування із застосуванням масла або гелю «Траумель-С», мазі «Арніка» і т.п .;
 • легкий масаж зони ущільнення за допомогою м'ячика для пінг-понгу під час годування;
 • холод на зону ущільнення на 20 хв кожен раз по завершенню прикладання;
 • питний режим до 1,5 л на добу.

Слід пам'ятати, що застійні явища в молочній залозі не пройдуть протягом одного дня, вони можуть утримуватися до 3 діб. При цьому важливо стежити, щоб динаміка симптомів була загасаючої.

Найпоширеніші помилки при лікуванні лактостаза:

 • припинення лактації (прийом лікарських засобів, що обмежують вироблення молока);
 • обмеження вживання рідини;
 • жорстке зціджування-масаж, яке погіршує стан, оскільки призводить до утворення гематом і посилення набряку в тканини залози;
 • зціджування за допомогою партнера;
 • додаткове зціджування до «порожнечі»;
 • фізіо - і електропроцедури;
 • зігріваючі компреси;
 • введення догодовування дитині.

Якщо з'явився лактостазом або застій грудного молока НІ В ЯКОМУ РАЗІ НЕ МОЖНА припиняти грудне вигодовування!
Якщо ущільнення в грудях супроводжуються дуже високою температурою (до 39 ° С і вище), якщо симптоматика лактостазу або застій молока утримується без змін понад 2 днів, це може свідчити про наявність маститу. При цьому необхідно звернутися до лікаря - гінеколога або мамолога. Спеціаліст після огляду грудей призначить УЗД молочної залози, пропише адекватне лікування.

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


20 Відповідей

 1. Доброго дня скажіть будь ласка не годую дитину грудьми майже рік сьогодні почали боліти груди і молоко за рік не пропало стало дуже густе неначе сметана і стало жовтувато зеленкуватого кольору була на УЗД сказали що трішки розширені вени призначили Тазалок бо раніше приймала достімекс але припинила через те що були дуже сильні побічні ефекти що порадити робити в такій ситуації

  1. Доброго дня. Можливо прийом чая з м’ятою та шавлією, зменшити випитої об’єм рідини, не вживати наваристі бульйони та супи, молочні продукти, оріхи. І молоко потихеньку зникне повністю.

 2. Добрий день. Скажіть, будь ласка, якщо не надходить молоко протягом доби вже, але коли прикладаю дитину до груді вона трохи смокче тобто воно там є, температура піднялась 37, до того все було добре, лактація налагоджена була, дитині 9 місяців скоро. Що це може бути, зникає лактація?

  1. Доброго дня. Вам потрібно заспокоїтися, більше відпочивати, пити достатньо рідини – чай, молоко, достатньо їсти, тоді молоко знову відновиться в попередньому об’ємі.

 3. за 2 місяці – 5 разів підвищення температури до 39, легка біль в лівій молочній залозі і почервоніння шкіри
  годую дитину, їй 2 місяці
  турбує часте підвищення температури – це справді може бути від грудей?

  1. Доброго дня. Так, підвищення температури можливо при природному годуванні. Бажано зціджувати молоко після годування та притримуватися гігієнічних навичок . Почервоніння шкіри, біль в молочної залозі, підвищення температури може бути пов’язане з початком мастита, тому будьте обережними, слідкуйте за собою. При погіршенні стану звертніться до мамолога та зробіть УЗД молочних залоз. https://evroklinika.com/poslugy/uzd-molochnikh-zaloz/ Звертайтеся, допоможемо.

 4. Доброго дня , поява грудного молока , після годування двох років , скажіть будь-ласка що робити ?

 5. У дочки вже місяць, як поставили діагноз лактостаз. Після сціжування залоза наповнюється дуже швидко. Постійно сціжуємо, але молоко відходить погано. Постійно набрякла та болюча. Дитина також її смокче погано, хоча другу їсть добре. Хочемо припинити грудне вигодування. Чи можна випити достінекс,

  1. Доброго здоров’я. Спочатку необхідно зробити УЗД молочних залоз та звернутися до мамолога, щоб виключити виражений запальний процес, який часто буває при лактостазі. Сціджування продовжуйте, поступово кількість прибуваючого молока зменшиться. Бережіть себе.

 6. Випила достінекс, щоб припинити лактацію. Сьогодні 4 день а молоко не зникло лиш зменшилося. Сьогодні температура 37.2. болять груди, хоча молока за 2 дні набралося 60 мл. Можливо треба ще випити 2 таблетки щоб не було молока? Зціжувати?

  1. Доброго дня. Достинекс треба приймати по 0,25мг (1/2 табл по 0,5мг) кожні 12годин на протязі 2-х днів (кожні 12 годин). Під час прийому препарату зменшить об’єм випитої рідини.
   Можна зціджувати молоко та накласти тугу пов’язку. ПОступово лактація припиниться. Бережіть себе.

 7. Добрий вечір, годую дитину грудьми 10 місяців, сьогодні вночі відчула біль в правій молочні залозі і затвердіння. Також підвищення температури тіла до 37,8. Скажіть будь ласка що потрібно робити. Перестала давати дитині молочну залозу яка болить. Скажіть будь ласка, що я маю робити?

  1. Доброго дня. У вас застій молока. Потрібно провести масаж молочної залози, для того щоб забрати застійні явища, щоб не було розвитку маститу. Годування дитини не заборононено, а навпаки потрібне, тому що ніхто крім дитини не може краще спорожняти молочні залози. Якщо температура та біль будуть зберігатися, потрібно огляд лікаря хірурга та зробити УЗД молочних залоз. Скорішого вам одужання.

  1. Доброго Вам здоров’я. Це ознаки маститу – запалення тканини молочної залози. Годувати з даної залози не можна. Необхідно зробити УЗД молочної залози та звернутися до хірурга. Швидкого вам одужання.

  2. Добрий вечір годую груддю немовля в правій залозі з’явився шматочок що то таке застій молока

   1. Доброго дня. Скоріше за всього це прояви застою молока. Бажано провести УЗД молочної залози. Частіше прикладайте до груді дитину, після годування сціджуйте молоко. Якщо появиться покрасніння, необхідно звернутися до мамолога. Бережіть себе.

 8. Доброї ночі.Я вже 7міс.не годую дитину(пила табл.для припинення лактози) і молоко дальше надходить??
  Що робити?може проблеми з гормонами?

  1. Доброго вам здоров’я, пийте менше рідини, особливо яка стимулює лактацію (молоко, чай, бульони), зробіть УЗД молочних залоз та відвідайте лікаря гінеколога. Лікар призначить вам необхідні аналізи та виходячи з результату обстежень призначить лікування. Бережіть себе.