Як правильно робити клізму дитині

Як правильно робити клізму дитині

Як правильно робити клізму дитині повинна знати кожна мама чи тато. Консультація нашого педіатра онлайн допоможе Вам правильно зрозуміти сам процес процедури.

Для проведення процедури знадобиться:  балон для очисної клізми.

Яку воду брати для очисної клізми?

 • Для проведення очисної клізми беруть кип'ячену воду кімнатної температури,
 • добавляють соду (20г на 1л води) або сіль (10г на 1 літр води), особливо при необхідності повторних або «сифонних» клізм.

Кількість рідини, що вводиться, як робити клізму дитині?

Для очисної клізми рекомендується вводити таку кількість рідини, враховуючи вік дитини та її вагу:
• новонародженим - 20 або 25 мл;
• 1-2 місяці - 30 -35-40 мл;
• 2-4 міс. - До 60 мл;
• 6-9 міс. - 100- 150-200 мл;
• 9 місяців до року - 120-180 - 200 мл;
• 1-2 роки - від 200 до 250 мл;
• 2-5 років - від 200 до 300 мл;
• 6-10 років - від 400 до 500 мл.
Балон для очисної клізми повинен бути чистим, наконечник змащується вазеліном, можна рослинним маслом.
Балон здавлюють витіснення повністю з нього повітря, після чого набираємо воду розтуляючи балон.

Положення тіла дитини.

 • Дітям грудного віку можно ставити очисну клізму в положенні - дитина лежить на спині з піднятими ногами.
 • Старшим дітям ставлять очисну клізму в положенні на лівому боці з злегка зігнутими ногами в колінах.
 • Дитину укладають лежати на лівий бік на клійонку із зігнутими ніжками в колінах.
 • Лівою рукою розводять ягодиці.
 • Правою рукою повільно, обережно обертальним рухом вводять наконечник в пряму кишку на 4-5 см.
 • Повільно стискаючи балон, вводять воду в кишечник, після чого витягають наконечник з прямої кишки, не розтуляючи балона.
 • Протягом 3-5 хвилин злегка зжимаючи сідниці дитини, щоб вода утримувалася в кишечнику.

Вам та Вашій дитині завжди допоможуть наші професійні лікарі

Як правильно вводити свічку дитині в пряму кишку.

 • Дітям грудного віку можно ставити свічку в такому положенні - дитина лежить на спині з піднятими ногами.
 • Дітям старшого віку ставлять свічки в положенні на лівому боці з трохи зігнутими в колінах ногами.
 • Лівою рукою розводять сідниці, а правою, тонкий кінець свічки, вводять в анальний отвір,
 • Важливо! утримувати сідниці затиснутими н 1-2 хвилини, щоб свічка не була видавлена ​​назад.

Завжди рада допомогти дитячий гастроентеролог нашої клініки або скористайтеся послугою - консультація педіатра онлайн. Телефонуйте: +38(096)43−43−848 

Вам та Вашій дитині завжди допоможуть наші професійні лікарі

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


29 Відповідей

 1. Дитина 6 місяців, ввели прикорм! Почалися проблеми з каканям, не може або не вміє. Тисниться і схрещує ноги, зжимає попу! Зробивши клізму, запору не виявлено! Що робити в такій ситуації? Як навчити дитину какати, часто клізму робити не хочу, щоб не звик

  1. Доброго дня. Якщо дитина самостійно сидить, ви можете взяти ії на руки спинкою до себе так, щоб колінки були вище попи, таз висить у повітрі. Тоді ніжки будуть розведені і дитина самостійно випорожниться. Бережіть себе.

 2. Доброго дня.Дитині 2,5 роки .Після лікування антибіотиками почались запори.5-6 днів не ходить в туалет.Дискомфорту не відчуває.Вздуття немає.Какає лише після клізми чи свічки гліцеринової.Харчування відкоригували.Місяць п’є Дуфалак і пробіотики.Результату немає.

  1. Доброго дня. Після прийому антибактеріальної терапії у дитини розвинувся дизбактеріоз кишківника. Бажано приймати препарати пробіотики, які містять лакто- та біфідобактерії. В їжу вживати оюочі та фрукти, кисло-молочну продукцію, багато пити води, соки, узвари. Також дитина повинна часто перебувати на свіжому повітрі, багато рухатися. Обов’язково зробити УЗД органів: печінки, підшлункової залози, жовчного міхура, мезентеріальних лімфатичних вузлів та посів калу на мікрофлору. Швидкого вам одужання.

 3. Який період часу потрібно для виведення калового каміння з кишківника. Дитині 11 років. Дякую.

  1. Доброго дня. Виведення калових камінь з кишківника в домашніх умовах неможливо. Треба звертатися до лікаря дитячого хірурга. Провести дообстеження дитини. Це проводять в дитячому стаціонарі. Необхідно зробити рентген кишківника, УЗД внутрішніх органів. Утворення калових каменів буває при вроджених патологіях кишківника (доліхосігма, хвороба Гіршпрунга). Якщо даних патологій не виявляють, то проводять корекцію харчування та дообстежуються у лікаря дитячого гастроентеролога.

 4. Доброго вечора. Дитину болить живіт вище пупчика, і вертає коли дам йому лікарство. 8років

  1. Доброго Вам здоров’я. Дитину необхідно обстежити: розгорнутий аналіз крові, аналіз крові на печінкові проби, аналіз кала – копрограма, УЗД ОЧП (печінки, жовчного міхура, підшлункової залози), ФГДС (обстеження шлунку – при необхідності), консультація дитячого гастроентеролога. Зараз потрібно притримуватися дієти, приймати ліки, що запобігають блювоті. Звертайтеся, допоможемо. У нас в клініці веде прийом лікар вищої категорії, поставить діагноз, призначить лікування. https://evroklinika.com/navparvlenia/hastroenterolohiia/

 5. Доброго дня. Моїй донечці 4 роки. В неї запори, тому що вона боїться що їй буде боляче і вона тримає кал. Підкажіть будь ласка, що робити

  1. Доброго здоров’я Вам. Потрібно звернутися на консультацію до дитячого гастроентеролога та зробити УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози. Закрепи – це порушення роботи органів травлення – жовчного міхура та підшлункової залози. Звертайтеся, допоможемо https://evroklinika.com/poslugy Бережіть себе.

  1. Доброго здоров’я Вам. Зараз жарка пора року, дитині не вистачає рідини. Давайте пити просту дитячу воду із розрахунку 10-15 мл на 1 кг ваги. Наприклад, дитина має вагу 5 кг, то необхідна кількість рідини від 50 до 75 мл. Давати між кормлінням. Також викладуйте дитину на живіт перед годуванням, робіть поглажування животику за годинниковою стрілкою. Також здайте кал на дизбактеріоз та при зміні мікрофлори кишківника необхідно зробити корекцію, що призначає педіатр. Бережіть себе та близьких. Із-за технічних причин відповідь може затримуватися, перепрошуємо за незручності.

  2. Доброго дня дитині 1 місяць постійно пнеться какати але коли какає то пронос і знову пнеться

   1. Доброго дня. У маленьких дітей стілець завжди рідкий. Вам бажано притримуватися дієти для годуючої мами. Бажано зробити аналіз калу на дизбактеріоз.

 6. Доброго дня,дитині місяць,вживали Нутрілон Гіпоалергенний ,потім так як його не було перешли на один день на звичайний Нутрілон,потім повернулися назад на Гіпоалергенний,але досі страшні запори,знову змінила на Мілупу,він спочатку був спокійний,став частіше їсти,але запори як були так і залишилися..Тужиться і плаче,купили боботик і чай Хіп з фенхелем даю кожного дня,але
  не допомагає Порадьте будь ласка щось дієве ,можливо спробувати Нутрілон Комфорт,чи ще щось,прошу порадьте..🙂

  1. Доброго здоров’я Вам. Крім харчування, необхідно дитину викладати на живіт – це покращує роботу кишківника. Також давати необхідну кількість води – із розрахунку 10 мл на кг ваги ( наприклад вага дитини 4 кг, значить водички не менше 40 мл ). Пити протягом доби між годуванням. Перевірте мікрофлору кишківника – здайте кал на дизбактеріоз. Порушення мікрофлори кишківника впливає на його перистальтику, перетравлювання їжі. Зупиніться на одній суміші, багато разів змінювати не бажано. Бережіть себе та близьких. Із-за технічних причин відповідь може затримуватися, перепрошуємо за незручності.

  2. Дитинці один місяць ужасні запори що порадите зробити? Пили краплі еспумізан ставили гліцеринові свічки нічого не допомагає

   1. Доброго здоров’я Вам. Рекомендовано робити поглажування животику по часовій стрілці, викладати дитину на живіт, давати пити водичку ( спеціальна дитяча, продається в аптеках ). Робити маленькі дитячі мікроклізми. Є деякі патології кишківника з проявими хронічниих запорів, тому рекомендовано консультація дитячого хірурга. Бережіть себе. Із-за технічних причин відповідь може затримуватися, перепрошуємо за незручності.

 7. Хлопчику 5 років….Почав какати в трусіки по трошки….
  І має закрепи

  1. Добрий день, Люба.
   Це називається каломазання – ознака при порушенні роботи кишківника та його структури. Необхідно зробити УЗД органів живота, печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, кишківник. Звернутися до дитячого хірурга.
   Бережіть себе та будьте здорові.

  2. Доброго дня) у дитини 1.4 діарея 4 день, ліки давали не проходить зробили клізму сода+смекта, рвота була ще в перший день… їсти трішки їсть+ грудне вигодовування)

   1. Доброго здоров’я Вам. Якщо дити в’яла, погано їсть, то необхідно звернутися в дитячий стаціонар. При блювоті та проносі діти втрачають багато мікроелементів, солей, рідину, йде обезводнення, порушується обмін. Тому необхідно крапати дитину та відновлювати баланс. Якщо дитина активна, п’є, то необхідно давати бангато пити рідини – сольові розчини (регідрон), мінеральну воду без газу (поляна, боржомі), також адсорбенти (смекта), ферментлікувати дитину не можна, є особливості і дози.и, пробіотики. Все призначає лікар педіатр після огляду. Самостійно лікуватися не можна. Звертайтеся, допоможемо. https://evroklinika.com/navparvlenia/pediatriya/

 8. Добрий вечір дівчиньці 5 років болить животик коли лягає і встає какала ше в понеділок в нас закрепи з народження чи допоможе очисна клізма

  1. Добрий день, Лена. Так, у вашому випадку допоможе очисна клізма, але постійно її проводити небажано. Спробуйте корегувати харчування ( більше овочів, фруктів, клітковини, оьов’язково супи) та пити багато рідини, проста вода, узвар, компоти. рекомендуємо зранку вжити рідину – один день 100 мл кип’яченої кімнатної температури води, слідуючий день свіжовижатий сік із фруктів та овочів ( морковка, яблуко, сельдерей). Чредуйте через день.
   Якщо закрепи з народження, необхідно планово обстежитись у дитячого хірурга, щоб виключити вроджені вади розвитку кишківника.
   Бережіть себе та будьте здорові.

 9. Доброго дня. В мене хлопчик 6 тижнів не може сходити в туалет мушу класти трубку газовідводну і здуває йому живіт.Підкажіть що можна робити в такому випадку,бо він дуже крутиться як спить і тисниться.Дуже дякую.

  1. Добрий день, Оксана. Незалежно на якому Ви вигодовунні чи на грудному вигодовуванні чи змішаному, потрібно давати дитині питну кип’ячену водичку, підсолоджену глюкозою. Це сприяє правильній роботі кишківника та нормалізації мікрофлори. Багато хто не знає, що дитина народжується стерильною і заселення нашої нормальної мікрофлори проходить на протязі 2-х місяців. При народженні заселення починається з ротової порожнини, а ближче до 2-х місячного міку закінчується заселення нормальними мікроорганізмами товстого кишківника. Наша мікрофлора сприяє правильній роботі кишківника, приймає участь в процесі перетравлювання їжі. Якщо цей баланс порушується і поряд з нормальною флорою заселяється умовно патогенна (клебсієлла) або гірше патогенна флора (стафілокок), це все веде до підвищення процесів бродіння, порушення перистальтики та виникнення кишкових коліків та закрепів або поносів.
   Хай дитину огляне Ваш лікар педіатр, здайте аналіз калу на бак.посів, не забувайте, що дитина крім грудного молока, потребує водичку.
   Будьте здорові, раді допомогти.

  2. Чи можна ставити клізьму що дня якщо не какає ?(нам 2 місяці

   1. Доброго Вам здоров’я. Якщо у дитини немає стільця, то ставити клізму можна. Але спочатку відкорегуйте харчування. Дайте дитині води із розрахунку 10 мл на кг ваги. Поставити можна газовідводну трубку. Зверніться на огляд до педіатра. https://evroklinika.com/poslugy/pediatr-u/. Бережіть себе.