Втрата свідомості або непритомність у дітей та підлітків.

Втрата свідомості або непритомність у дітей та підлітків.

Що таке непритомність або втрата свідомості.

Непритомність (синкопальний стан, або синкоп) – це тимчасова втрата свідомості та м'язового тонусу, викликана недостатнім кровопостачанням головного мозку. Загальною причиною кожного епізоду непритомності є недостатність притоку до мозку збагаченої киснем крові. Спричинити зменшення мозкового кровотоку можуть багато різних проблем.

Які основні причини непритомності:

 1. Подразнення специфічних рецепторів вегетативної нервової системи (вазовагальний синкоп), що призводить до уповільнення серцебиття та розширення кровоносних судин (падіння артеріального тиску). Як правило, розвитку вазовагального синкопа передують такі ситуації: довготривале перебування у стоячому положенні; стрес (страх, тривога, очікування болісних маніпуляцій); деякі рефлекторні акти (кашель, чхання, розчісування волосся, підняття важких предметів, гра на духових інструментах), носіння тугого комірця або краватки.
 2. Ортостатична гіпотензія. Це зниження артеріального тиску, яке виникає при вставанні з сидячого або лежачого положення, коли миттєве падіння кровотоку до мозку викликає потемніння в очах, запаморочення, слабкість, іноді аж до непритомності.
 3. Захворювання серця. Синкопальні стани можуть бути викликані серцевими аномаліями, що спричинюють порушення відтоку крові і, як наслідок, обмежують кровопостачання головного мозку. Нерегулярний або прискорений серцевий ритм також може обумовити непритомність.
 4. Інші ситуації або хвороби, які можуть викликати непритомність:
 • черепно-мозкова травма;
 • епілептичні напади;
 • інсульт;
 • захворювання внутрішнього вуха;
 • зневоднення організму;
 • низький вміст цукру в крові;
 • епізоди затримки дихання (апное) у маленьких дітей;
 • анемія (низький рівень гемоглобіну);
 • голод
 • вагітність.

Деякі діти відчувають симптоми, що передують втраті свідомості. У таких випадках дитина може сказати, що вона збирається впасти, ослабнути; відчуває, що кімната крутиться або відчуває запаморочення. Ці відчуття зазвичай трапляються безпосередньо перед виникненням непритомності.
Оскільки деякі типи синкопа обумовлені серйозними проблемами, рекомендується обов’язково звернутись до лікаря, щоб визначити причину таких станів. Подробиці про перебіг синкопальних епізодів допомагають визначити причину. Тому батькам слід докладно повідомити як часто відбувається непритомність, якою була активність дитини перед втратою свідомості, чи були будь-які попередні відчуття. Важливою для діагностики є інформація про характер харчування, прийом ліків та наявність захворювань у дитини, а також сімейна історія серцевих захворювань.

До яких лікарів звертатись за допомогою.

Насамперед потрібно проконсультуватись з лікарем педіатром або сімейним лікарем. За потреби ним буде призначена консультація дитячого кардіолога і консультація дитячого невролога.

На основі наданого вами анамнезу дитячий невролог або дитячий кардіолог  рекомендують такі діагностичні дослідження:

 • Аналізи крові, що допомагає оцінити такі причини, як низький рівень цукру в крові та зневоднення, порушення обміну речовин.
 • Електрокардіограма (ЕКГ).
 • Ехокардіографія або УЗД серця(Ехо-КГ).
 • УЗД судин голови та шиї.
 • Електроенцефалограма (ЕЕГ) для виключення епілептичної природи епізодів втрати свідомості.
 • МРТ головного мозку (в окремих випадках).

В медичному центрі ведуть прийом дитячий кардіолог вищої категорії та дитячий невролог, які завжди готові допомогти.

Запис на прийом

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


31 Відповідей

 1. Доброго ранку
  Прошу о пораду і рекомендацію
  Дитині дівчинці 15 з половиною
  Протягом двох місяців дитина діставала слабість 3-4 рази в останнє два рази у школі так якби оморок тратила свідомість
  Так мені пояснила деректорка
  Починається в наслідок якогось запаху або душно
  Починає боліти голова в пульсах жар темнія в очах і шум у вухах
  Тиск може бу ти в ниський 90/70. 100/70

  1. Доброго дня. Дитину бажано проконсультувати у лікаря кардіолога, зробити розгорнутий аналіз крові, УЗД ОЧП (печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, нирок), УЗД щитоподібної залози. Дівчинці треба дотримуватися режиму дня, достатньо перебування на свіжому повітрі, робити ранкову гімнастику, приймати контрастний душ. В нашій клініці прийом ведуть висококваліфіковані спеціалісти, лікарі вищої категорії – дитячий кардіолог та невролог, УЗ апарат експертного класу. Звертайтеся , допоможемо. https://evroklinika.com/navparvlenia/kardiologiya/

 2. Доброго дня,син 9 років втрачає свідомість коли багато людей,що робити,які аналізи потрібно здати? Дякую.

  1. Добрий день. Скоріше всього у дитини спостерегається кисневе голодання. При цьому потрібно положити дитину, розстібнути одяг, дати приток свіжого повітря. Необхідно дитину обстежити: ЄКГ, консультація дитячого кардіолога, дитячого невролога, зробити УЗД серця та УЗД судин голови та шиї. Звертайтеся, допоможемо.https://evroklinika.com/navparvlenia/uzd/ Проводить лікар вищої категорії, апарат експертного класу. Бережіть себе. Із-за технічних причин відповідь може затримуватися, перепрошуємо за незручності.

   1. Доброго дня. Доньці 12 років. Місячні почались у 10 років. Минулого місяця і цього місяця під час місячних непритомніла. Минулого місяця знепритомніла і секунд через 10 прийшла до тями і все було ок. Сьогодні ж цілу годину їй було слабо, голова болить, ноги підкошуються, бліда, очі – ледве дивиться , біль у животі, важко дихати, кидає в жар. Потім робиться трохи краще на хвилинку-дві, а потім знову погано… Що з дитиною? До кого звертатися? Які аналізи здавати?

    1. Доброго дня. У підлітковому віці при гормональній перебудові тіла може бути різні прояви порушення нервлової, ендокринної та серцево-судинної систем. Вам потрібне провести обстеження – аналіз крові на гормони щитовидної залози, загальний аналіз крові, кров на цукор. Також звернутися на консультацію до лікаря дитячого кардіолога та дитячого невролога. Також зробити УЗД щитоподібної залози, УЗД серця та УЗД судин голови та шиї. Звертайтеся, допоможемо https://evroklinika.com/navparvlenia/uzd/. Обстеження проводить лікар вищої категорії на апараті експертного класу. В клініці веде прийом лікар кардіолог та експерт дитячий невролог, поставимо діагноз та призначиться необхідне лікування. тискhttps://evroklinika.com/navparvlenia/kardiologiya/. Бережіть себе.

 3. Доброго здоров’я Вам. Так, необхідно звернутися до дитячого невролога та пройти УЗД судин голови та шиї. Дані обстеження проводяться у нас в клініці, лікарі вищої категорії https://evroklinika.com/poslugy/doplerohrafiia-sudyn-dlia-ditej/. Із-за технічних причин відповідь може затримуватися, перепрошуємо за незручності.

  1. Доброго дня.Дитині 6 років вже два рази знепритомніла коли гралася.Раніше нічим не хворіла.

   1. Доброго дня. Потрібно обстеження для дитини: загальний розгорнутий аналіз крові, ЕКГ – кардіограма, консультація дитячого невролога та дитячого кардіолога. Зробити УЗД серця та судин голови та шиї. Звертайтеся, допоможемо https://evroklinika.com/navparvlenia/uzd/.

 4. Добрий день! Дочка в 1,5 роки вперше втратила свідомість, коли в лікті суглоб вискочив. Потім в років 6, коли вдарилася животом. У 9 років в церкві чи то від емоцій, чи то від запаху свічок. І в 12 років коли робили манікюр перед днем народження. Чи може це бути така властивість організму? Узд серця все норм.

  1. Доброго здоров’я Вам. У дітей часто бувають ортостатичні втрати свідомості. У вашому випадку завжди був емоційний фактор або біль. Покажіть дитину дитячому неврологу. Бережіть себе та близьких. Із-за технічних причин відповідь може затримуватися, перепрошуємо за незручності.

 5. Добрий день.дочці 10років.піднялась температура 37-39.5. потрималась 5днів їхали додому ще трималась.37.3+-.лежала в машині дурачилась все ок.зупинились на заправці виїшла з машини до 30секунд каже що крутиться голова і поступово впала в обмоток.30секунд +- прийшла до тями.що це може бути.

  1. Добрий день, Андрій. Може бути звичайний обморок або дебют якоїсь неврологічної чи судинної патології. В любому випадку дитину повинні оглянути лікар – дитячий невролог та дитячий кардіолог.
   Дані консультації та обстеження можна пройти у нас в Євроклініці у лікаря експерта. Вам порекомендують, що необхідно далі робити та призначать необхідне лікування.
   Зверайтеся, раді допомогти.

   1. Добрий день.
    Сину 6,5 років, був у школі, спілкувався разом з іншими дітьми біля столу вчителя. Було досить тепло у класі і як згодом він сказав, йому було спекотно.
    В якийсь момент син збліднів, почало нудити. Його поклали на підлогу, підклали під голову коврик, вмили водою, дали попити. Свідомість він не втратив, але губки і під очима мали синюватий відтінок (
    Чи не могла синюватість з’явитися від того, що підклали речі під голову, а не під ноги?
    Звернулися відразу до педіатра. Аналіз крові, гемоглобіну, на цукор – в нормі.
    Зробили кардіограму, кардіолог сказав все в межах норми.
    Чи варто ще зробити УЗД судин?
    Буду вдячна за відповідь.

    1. Доброго здоров’я Вам. Необхідно звернутися до дитячого невролога, зробити УЗД судин голови та шиї. Тільки після огляду лікар призначить необхідне лікування. Звертайтеся, допоможемо https://evroklinika.com/poslugy/nevrolog-u/. Бережіть себе. Із-за технічних причин відповідь може затримуватися, перепрошуємо за незручності.

 6. Моїй донці. 18.5років.вчора вечером поверталася з дискотеки, каже, що подивилася на яскраве світло на ліхтарі, і її стало темніти у очах, і знепритомніла.

  1. Добрий день, Галина. Різкі рухи, поворити шиї або підйом голови (як зробила Ваша дочка ) – все це веде до напруження м’язів шиї та сдавлення артерій, які кровопостачають головний могк. Тому і можуть виникати втрати свідомості. Рекомендуємо пройти обстеження судин – УЗД(доплер) судин голови та шиї та обов’язково звернутися до невролога. Послугою можете скористатися в нас в клініці. Звертайтеся, раді допомогти.

 7. Добрий день. Дівчині 14,5 років. В церкві втратила свідомість, вже 3 дні після цього тошнить, рідко діарея і темп коливається від 36,5-37,1. Чи може бути причиною втрата свідомості? Дякую

  1. Добрий день, Наталія. Втрата свідомості у дитини могла спричинитися перебуванням в теплому малопровітрюваному приміщенні із-за нестачі кисню. Можливо ще дитина була голодна ( був знижений цукор крові). Дані симптоми, що ви описали характерні для декількох захворювань. Тому зверніться спочатку до педіатра або сімейного лікаря, та бажано огляд у дитячого невролога. Бережіть себе та будьте здорові.

 8. Що робити, якщо дитина втрачає свідомість при здачі крові і прививках?

  1. Добрий день, Алла.
   Якщо дитина здорова, немає відхилень з боку нервової та серцево-судинної системи, то лякатися не потрібно. Просто під час процедури добре відволічіть дитину словами та діями ( погладити по голові, стискати руку). Обов’язково мати на поготові ватку змочену в нашатирний спирт і підносити періодично до носу. Бувайте здорові, бережіть себе.

 9. Добрий день!Доньці 14 років і маємо таку проблему ,що при здачі крові чи прививках ,вона втрачає свідомість.Аналізи в нормі. Чи можна це пролікувати, чи що робити?

  1. Добрий день, Алла.
   Це часто таке трапляється, особливо у підлітків. Все залежить від типу нервової системи. Обов’язково зверніться на консультацію до дитячого невролога, обстежте дитину (енцефалограма, УЗД судин голови та шиї). Якщо відхилень немає, то під час процедури відволікати дитину (голосно розмовляти, стискувати руку), періодично підносити вату з нашатирним спиртом. Будьте здорові, бережіть себе.

 10. Младшему моему сыну сейчас 14,5 лет . Каралось бы совершенно здоровый подросток . Есть конечно проблемы с зависимостью комп’ютерных игр , но я как могу с этим борюсь (во время карантина ещё сложнее).
  В понедельник 20 апреля перед полудем мы все были дома .Сын просыпаеться поздно , после пробудження где -то в 11.30 он пошёл в туалет . Через минуту-две я услышала странные удары ,как будто что-то бьётся о стены ,ещё прокричала “что это вы там делаете” и моментально выбегла в коридор . Сын лежал на полу ,без сознания, руки были как бы переплетены . Я подбежала повернула его на бок и начала звать мужа. Когда он прибежал , то видел как бы судорогу у сына ,я не очень могу это подтвердить наверное она была ,но не слишком заметная.
  До минуты времени ,может и быстрее сознание к сыну вернулось ,мы не успели даже позвонить на скорую.
  Сын поднялся , пошёл в душ и потом заявил,что все в порядке . Из того ,что он помнил это то ,что во время стула его очень заболело в заднем проходе, прямо у выхода и от этого он потерял сознание.
  Уже через пол часа мы были в больнице и сделали ЕКГ ,сказали ,что с сердцем всё в порядке и отпустили домой.
  Я как то не могу успокоиться и очень прошу Вас посоветовать нам хорошего специалиста , который может дать онлайн консультацию для такого случая как наш.
  Извените ,что так много написала .
  Зарание благодарна .
  Наталья .

  1. Добрый день, Наталия.
   По описанию характерно приступ потери сознания у подростков, причиной которого могут быть сосудистые нарушения, а также дебют эпиприступов.
   Для дифференциации необходимо сделать ЭЭГ (электроенцефалограмма), УЗИ сосудов головы и шеи.
   У нас в клинике принимает ведущий детский специалист невролог в Киеве по лечению эпилепсии Нечай Алла Федоровна. Она разберется в Вашей ситуации и порекомендует необходимые обсследования и при необходимости лечение. Звоните по телефону клиники 096 43 43 848, администратор Вам организует консультацию с врачом по телефону или VIBER и Вы все обсудите напрямую.
   Рады будем помочь, берегите себя и близких.

  1. Добрий день, Тетяна. Треба звернутися до дитячого невролога в першу чергу, також мінімізувати травми, удари, щоб не провокувати судомну готовність головного мозку. Звертайтеся, допоможемо.

   1. Доброго вечора,дитині 9 років!!! Купались у ванні, вода була досить тепла!!! Вийшли з ванни дитина впала обморок, на секунд 30 втратила свідомість під час цього спостерігались короткочасні судоми, коли прийшов в себе дзвеніло у вухах та боліла голова, вирвав, дала таблетку від голови знову вирвав, аж потім заснув!! Температура та тиск був в нормі!!! Що це може бути!!!

    1. Доброго здоров’я Вам. При можливості необхідно показати дитину дитячому неврологу. Даний стан характерний прояву дебюту епілептичних припадків. Ванни більше не приймати, приймайте препарат гліцесет, максимальний фізичний та психологічний спокій. Бережіть себе та близьких.

    2. Сину 7 років, втрачає свідомість. Спочатку біліє увесь, може ще сказати хочу спати. Перший раз сталося в 5 років як здали аналіз крові, а тепер дивився як мені робили з пальця кров, також втратив свідомість. Потім їхали в лікарню сказала, що можуть бути уколи, через трошки втрачав свідомість, протягом 2 годин то білів то нормально. Що це може бути.

     1. Доброго Вам здоров’я. Необхідна консультація дитячого невролога. Лікар огляне та призначить вам лікування. Також зробити УЗД судин голови та шиї. Звертайтеся, допоможемо. У клініці веде прийом лікар вищої категорії, поставить точний діагноз, призначить необхідне лікування.https://evroklinika.com/navparvlenia/