Чому утворюються камені в жовчному міхурі

Чому утворюються камені в жовчному міхурі

Конкременти або камені в жовчному міхурі утворюються як у молодих людей, так і в старшому віці, навіть зустрічаються у дітей. Основною причиною є порушення обміну речовин, який може бути як спадкового характеру, так і набутий. Утворення каменів в печінці, жовчному міхурі та жовчних протоках при порушеному обміні холестерину та білірубіну – це жовчнокам'яна хвороба (ЖКХ) або холелітіаз (синдром LPAC).

Щоб відповісти на запитання, які причини, симптоми, яке лікування та чому утворюються камені в жовчному міхурі (літіаз), необхідно зрозуміти правильну функцію печінки.

Функція печінки у організмі людини

В печінці виробляються холестерин, білірубін, білки, амінокислоти, переробляється гемоглобін, створюються імунні фактори та регуляція факторів згортання крові. Порушення структури клітин органу веде до порушення функції печінки, що сприяє накопиченню шкідливих відходів, які не ведуть до порушення обміну речовин в нашому організмі і виникнення різних захворювань.

Печінка регулює більшість обмінних процесів в організмі. Вона виконує понад 500 функцій, основна – це метаболічна (розщеплення їжі та створення поживних речовин). У клітинах печінки виробляється жовч, яка необхідна для перетравлення жирів, які потрапляють з їжею. За допомогою жовчі виводяться токсини із організму.

Саме тому надзвичайно важливо, щоб печінка мала правильну структурну будову та добре виконувала свою роботу в організмі людини.

Які бувають камені в жовчному міхурі

Камені бувають різної форми та розмірів (маленькі 2-3 мм до 4-5 см). Основний їх поділ по хімічній структурі. Є холестеринові, вапнякові або змішаної структури.

Частіше зустрічаються холестеринові камені.

Причина появи таких конкрементів у жовчному міхурі це підвищення холестерину в крові. Сприяють такі фактори:

- Зайва вага та зниження рухової активності.

- Частіше у жінок (зміна гормонів, при вагітності, приймання протизаплідних препаратів).

- У віці старше 60 років.

Також зустрічаються вапняні камені у жовчному міхурі та рідше пігментні.

Симптоми ЖКХ (жовчнокам'яна хвороба)

У багатьох людей вперше виявляють конкременти жовчного міхура при проведенні УЗД печінки та жовчного міхура. Тобто проявів ЖКХ (жовчнокам'яна хвороба) немає, скарги відсутні.

У певної категорії людей проявляються такі симптоми:

  • тупий періодичні або гострі болі в правому підребер’ї;
  • здуття черева;
  • відчуття дискомфорту до та після їжі;
  • зміна апетиту;
  • гіркота в роті;
  • кольки.

Яка діагностика каменів в жовчному міхурі

Виявляють конкременти у жовчному міхурі за допомогою ультразвукового обстеження. При проведенні УЗД печінки та жовчного міхура чітко встановлюють наявність каменів у жовчному міхурі, паренхімі печінки та в жовчних протоках. Для цього необхідно просто натщесерце пройти обстеження. Запишіться на обстеження за телефоном або онлайн запис на прийом

Часто діагностика каменів в жовчному міхурі проводиться коли є уже кольки, тобто коли вже чітко проявляються симптоми жовчнокам'яної хвороби або калькульозного холециститу (ускладнення ЖКХ).

Що таке холелітіаз або синдром LPAC

Це генетично спадкова хвороба, при якій утворення каменів в жовчному міхурі пов’язане із низьким вмістом фосфоліпідів. Тобто немає необхідного компонента для якісної жовчі, що веде до кристалізації холестерину та утворення конкрементів, як у самому жовчному міхурі, так і в мілких жовчних протоках. Зустрічається частіше та проявляється у молодих жінок. Діагностика проводиться при ультразвуковому обстеженні, виявляють множинні мілкі камені як в жовчному міхурі, так і в паренхімі печінки. Характерна ультразвукова ознака – «хвіст комети» при описі конкрементів.

Яке лікування холелітіазу (синдром LPAC)

Якщо доведено, що у даного пацієнта є спадковість, наявність мілких каменів у жовчних протоках печінки та в жовчному міхурі, виявлено мутація гена, то призначають приймання препаратів урсодезоксихолевої кислоти (УДХК) на постійній основі. Лікування ефективне, прогноз благоприємний, хірургічно видаляти жовчний міхур в такому випадку не потрібно.

Яке лікування при жовчнокам'яній хворобі

У більшості випадків, навіть якщо відсутні прояви хвороби, рекомендують видалення жовчного міхура. Особливо у пацієнтів, у яких є часті приступи болю. Доведено, що у хворих, у яких є жовчнокам'яна хвороба (ЖКХ) та холелітіаз у 20% випадків розвивається цукровий діабет. Також камені в жовчному міхурі часто ведуть до складних запальних процесів та затикання протоків, що ведуть до жовтяниці (накопичення білірубіну у крові).

Дієта при наявності конкрементів у жовчному міхурі

Жовчний міхур починає скорочуватися на прийом їжі, жовч по протоках поступає в тонкий кишківник, де і проходить перетравлення.

Рекомендують не переїдати та не голодувати, якщо вже утворюються камені в жовчному міхурі. Головне вживання невеликих порцій їжі та збільшити частоту до 4-5-ти прийомів та дотримуватися режиму харчування.

Заборонено вживати їжу великими порціями, багато жирної та солодкої їжі, гострі, кислі та жарені страви, газовані напої, алкоголь. Це може викликати різке скорочення стінок жовчного міхура та руху конкрементів до виходу, що і стане причиною болі та затикання протоків.

Основні ускладнення при жовчнокам'яній хворобі

  • Запальні процеси – запалення стінок жовчного міхура та протоків. Проявляється високою температурою, болі в череві, порушення загального стану. Може бути навіть гнійне розплавлення – емпієма. Рекомендовано тільки стаціонарне лікування.
  • Закупорка протоків – маленькі конкременти перекривають загальну жовчну протоку (холедох), що веде до гострих болів, інтоксикації та жовтяниці. Рекомендовано видалення міхура в умовах хірургічного стаціонару.

Щоб запобігти важким ускладненням необхідно:

Зробити УЗД органів черевної порожнини (печінки, жовчного міхура та підшлункової залози).

Своєчасно звернутися до лікаря гастроентеролога та проконсультуватися з хірургом для планового видалення.

Чи є жовчнокам'яна хвороба у дітей

Зустрічаються утворення конкрементів в печінці та в жовчному міхурі як у маленьких діток до року так і в старших. Велику роль відіграють спадковий фактор та вроджені порушення будови органу. Дуже часто передує утворенню конкрементів так званий «сладж жовчі» - випадання осаду жовчі та її часткова кристалізація. Зустрічається після перенесених інфекційних захворювань. Важливо вчасно діагностувати на УЗД та пройти лікування у дитячого гастроентеролога.

Чим відрізняється холелітіаз (синдром LPAC) та ЖКХ (жовчнокам'яна хвороба)

Холелітіаз – генетична мутація, характеризується зниженим рівнем фосфоліпідів, що веде до кристалізації холестерину та утворення конкрементів у всіх жовчних протоках печінки та в жовчному міхурі. Проявляється у молодих жінок та не зв’язане з набором ваги.

Жовчнокам'яна хвороба (ЖКХ) – характеризується порушенням обміну холестерину та білірубіну, зміна якості самої жовчі. Причина у застої жовчі та порушенні обміні речовин, що веде до утворення конкрементів у жовчному міхурі. Також має спадковий характер. Проявляється у людей старшого віку, з ожирінням, частіше у жінок.

Чи можна запобігати утворенню каменів у жовчному міхурі

Для цього необхідно декілька простих речей.

Правильне харчування. Вживати прості продукти (каші, овочі, фрукти, рибу, м’ясо). Обов’язково їжа повинна бути правильно приготовлена, тобто перевага для вареної, запеченої їжі або на пару. Вживати достатньо столової води.

2. Рухливий спосіб життя та контроль ваги. Активність веде до покращення усіх функцій нашого організму.

3. Профілактичні огляди. Один раз на рік пройдіть УЗД внутрішніх органів, щоб знати стан печінки, підшлункової залози, жовчного міхура та протоків.

4. Здати аналізи крові: печінкові проби, ліпідограма, глюкоза крові, загальний аналіз крові.

5. Виявлені невеликі порушення у роботі органів необхідно вчасно лікувати у спеціалістів.

Особливо стосується людей із відповідною спадковістю. Не зволікайте, записуйтеся на обстеження запис на прийом

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *