Червоні плями на тілі тулубі та кінцівках з лущенням і без

Червоні плями на тілі тулубі та кінцівках з лущенням і без

Дуже часто виникають різні висипи або плями без особливих причин. Червоні плями на тілі можуть появлятися на тулубі та кінцівках, вони бувають як з лущенням так і без нього. Такі плями на шкірі – частий клінічний симптом, який може спостерігатися при десятках дерматозів. Це підкреслює важливість їхньої диференціації – як необхідна умова правильної діагностики та призначення відповідного лікування.

Що робити, коли появилися червоні плями на тілі тулубі та кінцівках

Самому пацієнтові це зазвичай буває не під силу - навіть при ретельному вивченні фото в інтернеті та зіставленні їх зі своїми висипаннями. Зверніться відразу до професійного лікаря дерматолога. У медичному центрі Євроклініка ми проводимо в Києві диференційну діагностику дерматозів, при яких можуть спостерігатися червоні плями на тілі, шкірі різних ділянок тулуба та кінцівок. Лікар дерматолог призначить адекватне лікування. Особлива увага приділяється характеру лущення на поверхні плям, що дозволяє точніше трактувати генез, тобто причину появи.

Євроклініка – медичний заклад із стійкою позитивною репутацією, висококваліфікованими фахівцями. Дерматологічний прийом веде доктор медичних наук, професор Романенко Ірина Михайлівна, яка має більш ніж 40-й досвід роботи з даної спеціальності. Поряд з іншими питаннями, лікар проводить поглиблену диференціальну діагностику висипань у вигляді червоних плям на різних ділянках шкіряного покриву з лущенням і без такого.

  • Вірна діагностика дозволяє призначити адекватну терапію захворювання. Хочеться застерегти пацієнтів від спроб самостійно розібратися в клінічній картині захворювання на основі порівняння червоних плям на власній шкірі з такими ж плямами у друзів і родичів.
  • Ми неодноразово бачили такі випадки, коли за чужими або взятими з інтернету рекомендаціями пацієнти самостійно купували в аптеках роздрібні мазі, а ще частіше – застосовували препарати з тюбиків, які були знайдені у домашніх аптечках. В кращому випадку не було позитивного ефекту від самолікування.
  • Більш ніж половина хворих з цим шкірним симптомом при нанесенні випадкових засобів (що потрапили під руку або даних родичем, сусідкою тощо) вели до погіршення стану: висипання поширювалися на нові шкірні зони тулуба чи кінцівках, починали свербіти, червоні плями ставали яскравішими і помітнішими, а також ускладнювалися – алергічною реакцією та появою гнійничкової висипки, стійким розширенням судин (відомо як «купероз»).

Чи важко правильно діагностувати червоні плями на тілі

Слід сказати чесно, що у дерматологів з багаторічним досвідом нерідко виникають діагностичні складності. Це пов'язано з тим, що якісно різних видів висипу не так вже й багато – близько двох десятків. А описано близько 2000 шкірних захворювань, у яких неминуче цей симптом (червоні плями на тілі) повторюється. Це як алфавіт – букв близько 30, а слів, з них складених – багато тисяч.

  • Завдання досвідченого лікаря - «відсіяти» зайве, залишивши невелику групу дерматозів, де така ознака може зустрічатися. І всередині вузької групи вибрати єдино правильний варіант.
  • Для цього необхідне поглиблене професійне опитування пацієнта. Коректне зіставлення факторів ризику та інших даних з історії хвороби, лабораторне дослідження (деколи воно є вирішальним). Що можливо точно не через перегляд фото в інтернеті.

До речі, в інтернетних добірках ДУЖЕ ЧАСТІ неточності та відверті грубі помилки, які бачить фахівець, а пацієнт намагається «приміряти» такі фото на себе.

У Євроклініці для точної діагностики лікар враховує важливі деталі, на перший погляд непомітні – скільки плям, їх відтінок, наявність лущення чи ні, якщо лущення з'являється, то коли (щодня). Також враховується локалізація висипу, які відчуття приносять плями, чи відчуттів немає зовсім. це теж симптом - оцінити те, чого немає, і "відсіяти" випадки, де це є завжди. Усі ці дані враховуються для встановлення точного діагнозу.

При яких захворюваннях зустрічаються червоні плями на тілі, тулубі та кінцівках

Не випадково дерматологію відносять до вельми складних для діагностування дисциплін, адже недосвідченому пацієнту, і навіть лікарю – не дерматологу багато здається однаковим. Складність питання може бути пов'язана і з тим, що червоні плями – досить універсальний симптом, він може спостерігатися (і часто) при зовсім не шкірних хворобах. Часто є «випадковим» супутником іншої патології – терапевтичної, ендокринологічної, гастроентерологічної і навіть нервово-психічної.

Наприклад, червоні плями на тулубі та кінцівках можуть спостерігатися при кліщовому бореліозі, скарлатині, краснусі, інфекційному міокардиті, деяких васкулітах, системному червоному вовчаку та багато інших.

У Євроклініці ми допомагаємо розібратися у цих непростих питаннях. При необхідності даємо рекомендації, який фахівець у цьому випадку є профільним. Пояснюємо, наскільки терміново треба втручатися та лікувати проблему. Або навпаки, не радимо проявляти зайву активність щодо шкіри (що теж не рідкість) - там де краще дати шкірі повний спокій і створити умови для її самовідновлення.

Поради лікаря дерматолога пацієнтам при появі червоних плям на тілі:

Лікар дерматолог Євроклініка
Нічим не змащувати червоні плями самостійно

- Проаналізувати передісторію, тобто згадати те, що передувало появі плям, щоб детально і точно розповісти це лікареві.
- Нічим не змащувати червоні плями, ні на тулубі та кінцівках, особливо засобами випадковими, дратівливими, сильно діючими, що мають потенційні ризики (побічні ефекти).
- Якщо уникнути змащування не вдалося, то запам'ятати (або записати) перелік застосовуваних засобів і який був від них ефект («стало краще – гірше – ніяк не вплинуло»). Ця інформація є вкрай важливою для нас, оскільки підвищує точність діагностики.
- Уникати прямого контакту «шкіра до шкіри» уражених ділянок зі здоровими, а також зі шкірою іншої людини (захворювання може передаватися при контакті).
- Уникати змочування уражених зон, нанесення миючих засобів до того, як лікар поставить діагноз. Це може ускладнити діагностику або спричинити погіршення, поширення процесу. Ми визначимо потенційні ризики саме при Вашому захворюванні або вкажемо на відсутність таких.
- Не подразнювати уражені зони (тертям одягом, застосуванням жорстких мочалок та рушників, виробничими подразниками, тренажерами у фітнес центрах та ін.).
- Звертати увагу на супутні загальні симптоми - слабкість, температуру тіла, зміна апетиту і т.д.

Чим більше Ви надасте нам додаткової інформації, тим коротший шлях до точного діагнозу.

Цілком неприпустимо навмисне приховувати деякі деталі, навіть за прямих питань лікаря (незручно чи соромно розповідати, небажання, щоб дізналися родичі тощо). Таких випадків у нашій практиці більше, ніж можна припустити.

Коли трапляються червоні плями на тілі?

Спроба перерахувати всі випадки, коли бувають червоні плями на тулубі чи кінцівках, з самого початку приречена на невдачу. Це десятки та сотні абсолютно різних шкірних та нешкірних хвороб. Якщо червоні плями на тулубі з лущенням, пацієнти схильні називати їх «лишай».

Лікар дерматолог знає, що під назвою «лишай» теж «ховаються» десятки захворювань: відомі лишаї – рожевий, різнокольоровий, червоний плоский, червоний висівковий, стригучий, фолікулярний, лускатий, мокнущий… І багато ще. Це швидше термін збірний, що поєднує зовсім різні процеси, багато з яких проявляються червоними плямами. І це лише під назвою «лишай».

Червоні плями на тілі без лущення - це прояви дерматитів, токсикодермій, склеродермії, озноблень ... і багато ін, зокрема сифілісу!
Помилкою є спроба класифікувати червоні плями за принципом:"якщо плями великі або маленькі, на руках, ногах, біля нігтів, біля очей, на тілі, то це – псоріаз, алергія, лишай, атопічний дерматит"

Червоні плями на тулубі та кінцівках - Помилки самодіагностики

Застерігаємо від наслідків самолікування

Ось деякі витяги з того, що пропонує недосвідченому читачеві інтернет і у що він щиро вірить, зіставляючи зі своїми проявами.
«…Червоний висип з дрібними плямами, нагноєннями та прищами на відкритих ділянках тіла – це реакція на зовнішні подразники, контакт із отрутою комах чи рослин, кропив'янка…».
«… Червоні плями з виразками, а в майбутньому – плями з кірками жовтого чи коричневого кольору внаслідок висихання гнійної чи серзної рідини у процесі гнійного запалення. Це механічні ушкодження шкіри, хімічні травми, опіки шкіри, розпади пустул і пухлин, інфекційні захворювання…. »
«….Висип на шкірі червоними плямами і свербіж – це дерматити, грибкові чи бактеріальні інфекції, лишай…».
«… Почервоніння в області зовнішніх статевих органів, запальний процес і свербіж, що наростає, поява вузликів і прищів з скоринками – швидше за все буде діагностовано венеричне захворювання…»
«…Червоні та рожеві припухлості, плями, набряклість, бляшки та скоринки на поверхні шкіри кінцівок або тулубі – це грибкова поразка епідермісу…»
«…Почервоніння шкіри поблизу нігтів, запалення навколонігтьових валиків, поява тріщин біля нігтьового ложа – нерідко діагностуються як пароніхія, інфекційне захворювання…».

Ці та багато подібних фраз зазвичай колекціонують професори-екзаменатори як «перли» студентів-двієчників, що відповідають на іспиті. І в будь-якому випадку вони не годяться, як орієнтир, для встановлення діагнозу. Адже багато хворих приходять на прийом вже з власним «діагнозом», поставленим за відомостями з інтернету…

Чому це вірний шлях до діагностичних помилок червоних плям?

Тому що тут – окрім помилок та плутанини у самих термінах (не зрозумілих для хворого) – не враховуються численні (!) нюанси, які можна з'ясувати ВИКЛЮЧНО (!!) ПРИ ОПИТУВАННІ.

Приклад: тільки при дерматиті або токсикодермії плями бувають великі і маленькі, зі свербінням і без, розташовуватися на тілі, або руках, або ногах, або скрізь. Можуть поєднуватися з іншими видами висипу або не поєднуватися, бути з лущенням або без, зливатися між собою або не зливатися, поєднуватися з вузликами і виразками чи ні багато іншого... Величезна кількість варіацій - а діагноз один.

Атопічний і себорейний дерматит - це теж дерматити, але зовсім інші, хоча червоні плями на тулубі та кінцівках при них теж бувають, і питання при підозрі на ці захворювання повинні відрізнятися кардинально.

Як проводиться діагностика червоних плям на тілі лікарем дерматологом у нашому центрі Євроклініка м.Київ

У Євроклініці досвідчений дерматолог знає, на що треба звернути увагу і які питання ставити хворому, щоб діагноз був точний. При деяких захворюваннях на картинці з червоними плямами діагноз взагалі НЕМОЖЛИВО поставити, в принципі. Але 1-2 правильні питання до пацієнта – і все стає ясно лікарю дерматологу. Після цього спеціаліст має пояснити суть проблеми хворому. Якщо не пояснить, мовчки дасть рецепт до аптеки, це навряд чи влаштує сучасного хворого, який багато читає, дивиться інтернет, часто має власну думку про свою хворобу.

У Євроклініці ми допоможемо пацієнтові розібратися в його проблемі, докладно пояснюючи суть захворювання, при необхідності спробуємо переконати хворого у його помилках. І будемо чесні, не завжди виходить погодитись з думкою іншого лікаря, який дивився пацієнта раніше. Найчастіше йдеться про дерматологічні помилки з боку сімейних лікарів, які в процесі навчання спеціалізуються з дерматології вкрай, неприпустимо (!) мало.

Вірна діагностика червоних плям на тілі – шлях до терапевтичної корекції.

  • Банально звучить вислів - "вірний діагноз - це половина лікування". Але воно вірне. Щодо самого лікування, тут методи, що застосовуються хворими, широко варіюють, відрізняючись великою різноманітністю, відображаючи фантазію та вигадку пацієнта та можливості придбання ліків.
  • Більше половини пацієнтів, які прийшли на прийом, вже мали досвід змащування червоних плям на тілі чимось, і прихід до лікаря в таких випадках був пов'язаний із тезою «не допомогло, стало гірше».
  • Хворі часто змащують плями «народними засобами», які можуть бути більш агресивними та дратівливими, ніж аптечний асортимент (серед їх частих інгредієнтів – дьоготь, солідол, відвари всіляких, не завжди лікарських рослин, глина різних квітів, кислоти, лугу, олії та навіть сеча – як варіант «уринотерапії», що звучить майже по-медичному).
  • Препарати з прилавків аптек відрізняються різноманітністю, ціною, красою упаковки та переконливими проспектами-рекламами. У ряді випадків вони дають позитивний ефект - це зазвичай м'яко діючі склади без подразнюючої дії; ніхто не скасовував і правило «випадкового влучення», де у певному відсотку влучення буває вдалим. Але це на те і є – випадковість чи везіння. ГАРАНТОВАНОГО ЛІКУВАННЯ тут чекати не доводиться.

У Євроклініці Вам не призначать ПРЕПАРАТІВ ВИПАДКОВИХ, за «відкат» від аптеки за їхнє просування, із відомими побічними ефектами – безпосередніми чи віддаленими. А головне – препарати призначатимуть після встановлення діагнозу.

Чесність та відповідальність перед пацієнтами – принцип нашої роботи! Звертайтеся, допоможемо!

З турботою про Ваше здоров'я, лікар дерматолог, доктор медичних наук, професор Романенко Ірина Михайлівна.

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Одна відповідь

  1. Шановні пацієнти! Скористайтеся порадами досвідченого лікаря та вчасно зверніться за допомогою до професійного дерматолога. Отримайте коректне лікування та завжди будьте здорові та красиві.