Алергічний риніт у дітей - сучасні уявлення

Алергічний риніт у дітей - сучасні уявлення

Алергічний риніт у дітей - сучасні уявлення.

Нині досить часто доводиться зустрічатися із затяжними насморками у дітей, закладенням носа. Іноді вони супроводжуються чханням, сльозотечею, кон'юнктивітом. Часто причина цих ринітів - алергія. Алергія на пил, шерсть тварин, пилок рослин, т.д.
Алергічний риніт буває 2 -х варіантів:

 • Інтермітуючий алергічний риніт (сезонний, епізодичний) - симптоми з'являються періодично, на короткий час (менше 4 днів на тиждень або менше 4 тижнів послідовно).
 • Персистирующий алергічний риніт ( сезонний або цілорічний, хронічний) - симптоми носять затяжний, завзятий характер (більше 4 днів на тиждень або довше 4 тижнів послідовно).

Сезонні форми алергічного риніту, що виникають як алергічна реакція на цвітіння рослин ( точніше їх пилок ), носять назву полінозу. Часто може бути задіяна не тільки слизова носа, але і слизова всіх дихальних шляхів, шкіра, кон'юнктиви, внутрішні органи. Цілорічний алергічний риніт частіше є результатом сенсибілізації на шерсть тварин, домашній пил, цвіль, побутову хімію.

Дуже часто алергічний риніт, особливо хронічний, супроводжується синусити (запаленням придаткових пазух носа, чола). Доведено зв'язок алергічного риніту з бронхіальною астмою, тому у лікаря має бути настороженість на виявлення ранніх ознак цього захворювання.

Діагноз " алергічний риніт " встановлюється досить легко на підставі типової клініки, детального опитування, яке зазначає зв'язок з алергеном. Однак, для використання повного комплексу терапії необхідно провести дослідження, що дозволяють підтвердити алергічну природу риніту. Насамперед, це дослідження крові на вміст імуноглобуліну Е ( IgE).

Крім того, бажано виявити причинно-значимий алерген. Для цього використовують дані про перебіг захворювання і його особливості, скаріфікаціонние шкірні тести (після п'ятирічного віку), серологічні реакції з визначенням специфічних антитіл (багато лабораторії проводять ці дослідження - так звані діагностичні панелі на різні алергени).

Алергічний риніт у дітей.

Лікування призначає дитячий алерголог. За сучасними уявленнями для проведення ефективного лікування необхідно діяти за трьома напрямками:

І. Елімінація (виключення ) причинно- значущих алергенів:

 • при лікуванні дітей з полінозами, дитячий алерголог не використовує рослинні препарати (використання гомеопатичних препаратів можливо часто дуже ефективно);
 • в кімнаті, де перебуває дитина, не повинно бути кімнатних рослин, букетів із сухих і свіжих квітів;
 • коли настає період цвітіння рослин , що викликають алергію, дитячий алерголог не рекомендує відвідувати парки, заміські зони відпочинку;
 • необхідно закривати кватирки зволоженою тканиною або марлею, які знизять потрапляння пилку в приміщення.

ІІ . Аллергоспеціфічна імунотерапія:

 • Цей метод дозволяє зменшити чутливість організму дитини до причинно- значимого алергену, що дозволить знизити активність хронічного запалення.
 • Цей метод дозволяється проводити дітям після 5 -річного віку. Для проведення АСИТ використовують тільки ті алергени, які підтверджені специфічними шкірними алергопроби. Найкращі результати досягаються у дітей з гіперчуствітельность до пилку рослин за умови тривалої терапії (3-5 років). Непогані результати отримуємо і при високій сенсебілізаціі до кліщів домашнього пилу. Проводити АСИТ може тільки лікар дитячий алерголог за умови спеціально обладнаного кабінету або в умовах алергологічного стаціонару.

ІІІ . Медикаментозна терапія включає:

 • Базисну терапію, яка спрямована на ліквідацію хронічного запального процесу, відновлення прохідності верхніх дихальних шляхів, попередження розвитку повторних загострень хвороби, досягнення ремісії.

Дитячий алерголог призначає базисну систему лікування алергічного риніту, яка включає 4 основні групи препаратів:

 • антигістамінні препарати;
 • антилейкотрієнові;
 • кромони;
 • кортикостероїди місцевої дії.

Сучасні антигістамінні препарати останніх поколінь безпечні при тривалому прийомі, а саме тривалого прийому цих препаратів потребує лікування алергічного риніту. Залежно від тяжкості захворювання (легкий, середньотяжкий або важка) групи вищеназваних препаратів можуть бути використані у вигляді монотерапії або комбіновано. З урахуванням індивідуального перебігу захворювання рекомендації повинен дати дитячий алерголог.

Самолікування без урахування всіх особливостей, ранні відміни препаратів або самостійне моделювання призначень призводить до відсутності бажаного результату.

Рекомендації лікаря необхідно чітко виконувати.

Пацієнти та їхні батьки повинні розуміти, що алергічний риніт у дітей - серйозне захворювання, яке може привести до більш серйозної хронічної патології. Лікування його вимагає тривалого і скрупульозного виконання лікарських призначень, терплячого співпраці лікаря і хворого.

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *