Наскільки ефективно лікування Хвороби Паркінсона?

Наскільки ефективно лікування Хвороби Паркінсона?

Труфанов Е.А. доктор медичних наук, невролог вищої категорії, член міжнародного товариства хвороби Паркінсона

Наскільки ефективно лікування Хвороби Паркінсона? 

В даний час є ефективні лікарські препарати, які можуть значно зменшити провідні прояви хвороби Паркінсона, що значно покращить якість життя хворого.

На початкових стадіях захворювання при правильно підібраних лікарських препаратах, їх дозуваннях, а також режимі прийому цих препаратів більшість хворих оцінюють ефективність цих препаратів як "дуже хороша" чи "хороша".

У міру прогресування захворювання більшість хворих оцінюють ефективність протипаркінсонічних препаратів як "хороша" чи "помірна".

Майже всі протипаркінсонічні препарати є таблетованими. Ін'єкційні препарати (уколи) для лікування цього захворювання не застосовуються!
Не дивлячись на лікування хвороби Паркінсона, захворювання неухильно прогресує, довгостроковий прогноз є несприятливим.

Лікування хвороби Паркінсона є складним завданням і вимагає певних знань, умінь і досвіду лікаря. Такі хворі повинні лікуватися фахівцями з екстрапірамідних захворювань або дуже досвідченими неврологами.

Чи розвивається звикання до протипаркінсонічних препаратів. знижується їх ефективність при тривалому прийомі?

Звикання до протипаркінсонічних препаратів не розвивається, вони зберігають свою ефективність на всіх стадіях хвороби Паркінсона. Але так як хвороба Паркінсона не стоїть на місці, а постійно прогресує, доводиться підвищувати дозування протипаркінсонічних препаратів в міру прогресування захворювання.

Чи є які-небудь лікарські препарати, які сповільнюють прогресування хвороби Паркінсона?  

В даний час немає ніяких достовірних даних, що який-небудь лікарський препарат може уповільнювати прогресування хвороби Паркінсона. В даний момент в країнах Європейського Союзу, США та Канади проводяться масштабні багатоцентрові дослідження двох харчових добавок, які теоретично можуть уповільнювати прогресування хвороби Паркінсона.

Ці харчові добавки використовуються спортсменами, що займаються бодібілдингом і доступні у продажу, як на Україні, так і за кордоном. Вважаю недоцільним публікувати тут назви цих харчових добавок, так як дані досліджень про їх ефективність чи неефективність будуть доступні через декілька років.

Чи існують які-небудь лікарські препарати, які зменшують ризик розвитку хвороби Паркінсона?

Лікарських препаратів, що зменшують ризик розвитку хвороби Паркінсона на даний момент не існує. Однак достеменно відомо, і ці дані загальновизнані і не піддаються сумніву, що деякі напої (кава, чай та інші) знижують ризик розвитку хвороби Паркінсона.

Чи існують спеціальні центри з лікування хвороби Паркінсона та інших екстрапірамідних захворювань? 

Так. Такі центри успішно функціонують не один десяток років як за кордоном, так і на Україні (Київ, Харків). Цілком можливо, що такі центри в майбутньому з'являться в інших обласних містах України.

Чи впливає хвороба Паркінсона на тривалість життя і як довго можуть жити хворі з цим захворюванням?
У кожного хворого різна ступінь прогресування хвороби Паркінсона. При правильно підібраному лікуванні більшість хворих зберігають здатність ходити і здатність самообслуговування більше 10 років. 

Один відомий Лондонський професор сказав, що якщо хворий не зміг прийти в його кабінет своїми ногами через 10 років після початку хвороби, то це не хвороба Паркінсона.

Я бачив хворих хворіють цією хворобою більше 30 років, при цьому деякі з цих хворих могли пересуватися без сторонньої допомоги. Вмирають хворі на хворобу Паркінсона, як правило, не від самої хвороби Паркінсона, а від ускладнень цього захворювання, травм (внаслідок падінь) аспіраційної пневмонії (внаслідок порушень ковтання) або супутніх захворювань (інсульти та ін.).

Які фактори можуть впливати на прогресування хвороби?

Зазвичай, ніж у більш молодому віці починається хвороба Паркінсона, тим більш повільно це захворювання прогресує. У хворих, у яких хвороба Паркінсона почалася з тремору, захворювання, як правило, протікає більш доброякісно в порівнянні з хворими, у яких початок захворювання було з брадикінезії.

Які симптоми можуть вказувати на те, що в майбутньому у людини розвинеться хвороба Паркінсона?

Деякі симптоми можуть починатися за 10-20 років до початку хвороби Паркінсона. Погіршення нюху (здатності розрізняти запахи) депресія, запори, а також розлади фази швидкого сну (яскраві і живі сновидіння) можуть вказувати на підвищений ризик розвитку хвороби Паркінсона.

Наявність одного або декількох з перерахованих вище розладів зовсім не говорить про те, що у Вас в майбутньому обов'язково розвинеться хвороба Паркінсона, а говорить про те, що ймовірність розвитку хвороби Паркінсона у Вас вище, ніж у такої ж людини, але без вищеперерахованих розладів.

Що таке паркінсонізм, і які захворювання можуть імітувати хвороба Паркінсона?

Паркінсонізм об'єднує в собі безліч різних захворювань. 90% паркінсонізму складає хвороба Паркінсона.
Інші 10% паркінсонізму складають інші захворювання, такі як: мультисистемна атрофія, прогресуючий над'ядерний параліч, деменція з тільцями Леві, кортікобазальна дегенерація, судинний паркінсонізм, лікарський паркінсонізм.

Відмінною особливістю інших форм паркінсонізму від хвороби Паркінсона є наявність тих чи інших додаткових симптомів, відсутність терапевтичного ефекту (або низький терапевтичний ефект) протипаркінсонічних препаратів і більш швидке і злоякісне прогресування хвороби.

Диференціація хвороби Паркінсона від інших форм паркінсонізму надзвичайно складне завдання, посильна тільки досвідченому невролога або спеціалісту з екстрапірамідних захворювань.

Звертайтеся, раді допомогти!

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


2 Відповідей

    1. Доброго вам здоров’я, необхідний постійний нагляд у невролога, постійна корекція дозування препаратів, контроль над виконанням призначених вам ліків. Це складна патологія, яка без правильного лікування, на жаль, буде прогресувати.