Втрата свідомості або непритомність у дітей та підлітків.

Втрата свідомості або непритомність у дітей та підлітків.

Що таке непритомність або втрата свідомості.

Непритомність (синкопальний стан, або синкоп) – це тимчасова втрата свідомості та м'язового тонусу, викликана недостатнім кровопостачанням головного мозку. Загальною причиною кожного епізоду непритомності є недостатність притоку до мозку збагаченої киснем крові. Спричинити зменшення мозкового кровотоку можуть багато різних проблем.

Які основні причини непритомності:

 1. Подразнення специфічних рецепторів вегетативної нервової системи (вазовагальний синкоп), що призводить до уповільнення серцебиття та розширення кровоносних судин (падіння артеріального тиску). Як правило, розвитку вазовагального синкопа передують такі ситуації: довготривале перебування у стоячому положенні; стрес (страх, тривога, очікування болісних маніпуляцій); деякі рефлекторні акти (кашель, чхання, розчісування волосся, підняття важких предметів, гра на духових інструментах), носіння тугого комірця або краватки.
 2. Ортостатична гіпотензія. Це зниження артеріального тиску, яке виникає при вставанні з сидячого або лежачого положення, коли миттєве падіння кровотоку до мозку викликає потемніння в очах, запаморочення, слабкість, іноді аж до непритомності.
 3. Захворювання серця. Синкопальні стани можуть бути викликані серцевими аномаліями, що спричинюють порушення відтоку крові і, як наслідок, обмежують кровопостачання головного мозку. Нерегулярний або прискорений серцевий ритм також може обумовити непритомність.
 4. Інші ситуації або хвороби, які можуть викликати непритомність:
 • черепно-мозкова травма;
 • епілептичні напади;
 • інсульт;
 • захворювання внутрішнього вуха;
 • зневоднення організму;
 • низький вміст цукру в крові;
 • епізоди затримки дихання (апное) у маленьких дітей;
 • анемія (низький рівень гемоглобіну);
 • голод
 • вагітність.

Деякі діти відчувають симптоми, що передують втраті свідомості. У таких випадках дитина може сказати, що вона збирається впасти, ослабнути; відчуває, що кімната крутиться або відчуває запаморочення. Ці відчуття зазвичай трапляються безпосередньо перед виникненням непритомності.
Оскільки деякі типи синкопа обумовлені серйозними проблемами, рекомендується обов’язково звернутись до лікаря, щоб визначити причину таких станів. Подробиці про перебіг синкопальних епізодів допомагають визначити причину. Тому батькам слід докладно повідомити як часто відбувається непритомність, якою була активність дитини перед втратою свідомості, чи були будь-які попередні відчуття. Важливою для діагностики є інформація про характер харчування, прийом ліків та наявність захворювань у дитини, а також сімейна історія серцевих захворювань.

До яких лікарів звертатись за допомогою.

Насамперед потрібно проконсультуватись з лікарем педіатром або сімейним лікарем. За потреби ним буде призначена консультація дитячого кардіолога і консультація дитячого невролога.

На основі наданого вами анамнезу дитячий невролог або дитячий кардіолог  рекомендують такі діагностичні дослідження:

 • Аналізи крові, що допомагає оцінити такі причини, як низький рівень цукру в крові та зневоднення, порушення обміну речовин.
 • Електрокардіограма (ЕКГ).
 • Ехокардіографія або УЗД серця(Ехо-КГ).
 • УЗД судин голови та шиї.
 • Електроенцефалограма (ЕЕГ) для виключення епілептичної природи епізодів втрати свідомості.
 • МРТ головного мозку (в окремих випадках).

В медичному центрі ведуть прийом дитячий кардіолог вищої категорії та дитячий невролог, які завжди готові допомогти.

Запис на прийом

Задайте питання - отримайте відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


12 Відповідей

  1. Добрий день, Тетяна. Треба звернутися до дитячого невролога в першу чергу, також мінімізувати травми, удари, щоб не провокувати судомну готовність головного мозку. Звертайтеся, допоможемо.

 1. Младшему моему сыну сейчас 14,5 лет . Каралось бы совершенно здоровый подросток . Есть конечно проблемы с зависимостью комп’ютерных игр , но я как могу с этим борюсь (во время карантина ещё сложнее).
  В понедельник 20 апреля перед полудем мы все были дома .Сын просыпаеться поздно , после пробудження где -то в 11.30 он пошёл в туалет . Через минуту-две я услышала странные удары ,как будто что-то бьётся о стены ,ещё прокричала “что это вы там делаете” и моментально выбегла в коридор . Сын лежал на полу ,без сознания, руки были как бы переплетены . Я подбежала повернула его на бок и начала звать мужа. Когда он прибежал , то видел как бы судорогу у сына ,я не очень могу это подтвердить наверное она была ,но не слишком заметная.
  До минуты времени ,может и быстрее сознание к сыну вернулось ,мы не успели даже позвонить на скорую.
  Сын поднялся , пошёл в душ и потом заявил,что все в порядке . Из того ,что он помнил это то ,что во время стула его очень заболело в заднем проходе, прямо у выхода и от этого он потерял сознание.
  Уже через пол часа мы были в больнице и сделали ЕКГ ,сказали ,что с сердцем всё в порядке и отпустили домой.
  Я как то не могу успокоиться и очень прошу Вас посоветовать нам хорошего специалиста , который может дать онлайн консультацию для такого случая как наш.
  Извените ,что так много написала .
  Зарание благодарна .
  Наталья .

  1. Добрый день, Наталия.
   По описанию характерно приступ потери сознания у подростков, причиной которого могут быть сосудистые нарушения, а также дебют эпиприступов.
   Для дифференциации необходимо сделать ЭЭГ (электроенцефалограмма), УЗИ сосудов головы и шеи.
   У нас в клинике принимает ведущий детский специалист невролог в Киеве по лечению эпилепсии Нечай Алла Федоровна. Она разберется в Вашей ситуации и порекомендует необходимые обсследования и при необходимости лечение. Звоните по телефону клиники 096 43 43 848, администратор Вам организует консультацию с врачом по телефону или VIBER и Вы все обсудите напрямую.
   Рады будем помочь, берегите себя и близких.

 2. Добрий день!Доньці 14 років і маємо таку проблему ,що при здачі крові чи прививках ,вона втрачає свідомість.Аналізи в нормі. Чи можна це пролікувати, чи що робити?

  1. Добрий день, Алла.
   Це часто таке трапляється, особливо у підлітків. Все залежить від типу нервової системи. Обов’язково зверніться на консультацію до дитячого невролога, обстежте дитину (енцефалограма, УЗД судин голови та шиї). Якщо відхилень немає, то під час процедури відволікати дитину (голосно розмовляти, стискувати руку), періодично підносити вату з нашатирним спиртом. Будьте здорові, бережіть себе.

 3. Що робити, якщо дитина втрачає свідомість при здачі крові і прививках?

  1. Добрий день, Алла.
   Якщо дитина здорова, немає відхилень з боку нервової та серцево-судинної системи, то лякатися не потрібно. Просто під час процедури добре відволічіть дитину словами та діями ( погладити по голові, стискати руку). Обов’язково мати на поготові ватку змочену в нашатирний спирт і підносити періодично до носу. Бувайте здорові, бережіть себе.

 4. Добрий день. Дівчині 14,5 років. В церкві втратила свідомість, вже 3 дні після цього тошнить, рідко діарея і темп коливається від 36,5-37,1. Чи може бути причиною втрата свідомості? Дякую

  1. Добрий день, Наталія. Втрата свідомості у дитини могла спричинитися перебуванням в теплому малопровітрюваному приміщенні із-за нестачі кисню. Можливо ще дитина була голодна ( був знижений цукор крові). Дані симптоми, що ви описали характерні для декількох захворювань. Тому зверніться спочатку до педіатра або сімейного лікаря, та бажано огляд у дитячого невролога. Бережіть себе та будьте здорові.

 5. Моїй донці. 18.5років.вчора вечером поверталася з дискотеки, каже, що подивилася на яскраве світло на ліхтарі, і її стало темніти у очах, і знепритомніла.

  1. Добрий день, Галина. Різкі рухи, поворити шиї або підйом голови (як зробила Ваша дочка ) – все це веде до напруження м’язів шиї та сдавлення артерій, які кровопостачають головний могк. Тому і можуть виникати втрати свідомості. Рекомендуємо пройти обстеження судин – УЗД(доплер) судин голови та шиї та обов’язково звернутися до невролога. Послугою можете скористатися в нас в клініці. Звертайтеся, раді допомогти.